Wydarzenia w CZERWCU
Co się wydarzy w czerwcu? czytaj dalej
Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej

GAZETKA SZKOLNA

Numer 57/03/18

kliknij

W wiosennym wydaniu naszej gazetki wiele różności. Zaczyna się od komiksowej wersji znanego utworu A. Fredry „Paweł i Gaweł”, której autorem jest Jonathan. Jak pamiętamy, mieszkali oni w jednym domu, ale nie układało im się najlepiej. A jak ma być we wzorowej rodzinie? Nie będzie miał wątpliwości ten, kto zobaczy rodzinne herby stworzone przez czwartoklasistów. Dalej – bocian od marca do marca, a jednym z bardziej znanych bocianów jest Kajtek p. Marii Kownackiej. Ostatnio utworem tym zafascynowali się trzecioklasiści. Na koniec fotorelacja z imprezy „Dziyń Ślonskij Godki”.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 56/02/18

kliknij

Wyraz DOM każdemu kojarzy się trochę inaczej, ale kojarzy się dobrze. To temat przewodni lutowych „Słówek”. Karolina i Alek piszą ciekawe opowiadania. Dom zbudowany z głazów, dom w kształcie latającego talerza, buta lub czajnika czy dom do góry nogami. Dom w wierszu Zbigniewa Herberta. Bajka o bałwanku, który postanowił pokonać Słońce. Na koniec o grach i zabawach „W bałwankowym labiryncie”.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

 

Numer 55/01/18

kliknij

Co czytać? – Wszystko. Jeżeli się pragnie wyciągać pożytek z czytania, wyciąga się go z każdego czytania. Bo czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów." te słowa  Jarosława Iwaszkiewicza stanowią temat przewodni naszej szkolnej gazetki. Przeczytasz w niej między innymi o piśmie (piktografii, metodzie węzełkowej, piśmie klinowym i hieroglifach). Jest "czcionkowa" zabawa. O przeczytanych ostatnio książkach piszą uczniowie i prezentują też do nich rysunki.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 54/12/17

kliknij

Przyszłość… czy jest możliwa do przewidzenia? Jak będzie wyglądała? Czy można ją sobie wyobrazić? Na te i inne pytania próbuje odpowiadać redakcja słówek wraz z uczniami z klasy 6a oraz 3c. W Poczytajce fragment utworu Stanisława Lema, a na koniec noworoczne życzenia.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

 

 

Numer 53/11/17

kliknij

Podmiana luwak na suwak, która zdarzyła się w poprzednim numerze Słówek spowodowała, że w bieżącym numerze zespół redakcyjny zajął się nie tylko luwakiem, ale i innymi zwierzętami. Pomogła w tym wizyta w opolskim zoo. Możemy poczytać o tygrysach, fokach i pandzie. A czym lub kim są Muminki? Uczniowie piszą ciekawe opowiadania. W „Poczytajce” zapoznacie się z psem Dunajem. Są jeszcze listy od uczniów do redakcji oraz galeria sławnych Polaków.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 52/10/17

kliknij

Chociaż na pierwszej stronie widzimy jesienne  kasztany, to w środku wciąż lato, a to za sprawą kolejnych wakacyjnych wspomnień. Tym razem nasi uczniowie zabierają nas do ZOO w Ostravie, na przerażającą kładkę w Reutte, do Legolandu i na odległą wyspę Bali. Jest też wspomnienie Pani Oli, która będąc w Finlandii szczególnie skupiła się na języku fińskimMuminkach

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

 

Numer 51/09/17

kliknij

W 51. numerze naszej gazety wspominamy wakacje: wakacyjne plany, pocztówki z wakacji, opisy odwiedzonych miejsc. Uczniowie zabierają nas do Ochab, Bułgarii, nad Bałtyk, na Pieszą Rybnicką Pielgrzymkę, w Bieszczady do Grecji i Włoch. Redaktorzy bardzo elegancko i płynnie sprowadzają nas do szkolnej rzeczywistości, do Nowego Roku Szkolnego. A w nowym roku zmiany… przeczytajcie sami.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

 

Numer 50/06/17

kliknij

Sentymentalna nuta pobrzmiewa w jubileuszowym numerze naszej gazetki, ale takie są prawa jubileuszy :) Wspomnienia szybko się kończą na pierwszym numerze Słówek, a potem wakacyjno – literacko – teatralne tematy. Na początek uczniowie 3c reklamują nam kilka miejsc, które warto odwiedzić podczas wakacyjnych wojaży, następnie kilka słów o książce „Dynastia Miziołków” i o jej autorce oraz pamiętniki pisane przez uczniów 3b. W dalszej części Malwina, Ania, Dominik, Wiktor i Igor z 5a prezentują adaptację teatralną – zobaczcie, jak im się to udało! A na koniec WAKACYJNE ŻYCZENIA,do których i ja się dołączam :)

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

 Numer 49/04/17

kliknij

Oto wiosenne Słówka, w których trochę zimy, trochę lata. Rozpoczynają się „Wiosennymi porządkami”. Następnie przeczytamy notatki kronikarskie autorstwa Martyny, Malwiny i Patrycji (klasa 3). Dalej fraszki Kacpra, Łukasza, Pauliny, Malwiny, Emilki i Martyny (również z klasy 3). Jest też wiosenna humoreska oraz wiosenne przysłowia. Na zakończenie kolejna „smogowa” baśń.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

 

Numer 48/03/17

kliknij

Tematem przewodnim aktualnych Słówek jest program „Nie truj sąsiada”. Czy pomyślelibyście, że inspiracją do napisania baśni może być program ekologiczny?! Okazuje się, że tak, czytajcie prace czwartoklasistów: Natalki, Pawła, Ksawerego i Bartka. Z kolei Nikola napisał list do pani premier Beaty Szydło, też w temacie „trucia sąsiada”, nasza redakcja przeprowadziła z nią wywiad. Dalej trzecioklasiści ćwiczą pisanie listów do Karolci, może wiesz, kto to taki? A co robi w naszej gazetce znany aktor Franciszek Pieczka?

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 47/02/17

kliknij

Zbliża się lutowy dzień, w którym symbol serduszka będzie odgrywał pierwszoplanową rolę. A skąd się wziął jego kształt, tak dalece różniący się od kształtu serca ludzkiego? Nasza Redakcja podejmuje próbę wyjaśnienia tej zagadki. A skoro o sercu mowa, to warto mieć zdrowe serce, a co może mu szkodzić? – NISKA EMISJA. Uwaga rozpoczynamy realizację programu „Gmina z (dobrą) energią!”, a w jego ramach ogłaszamy KONKURS: „Nie Truj Sąsiada”. Zachęcamy wszystkich do wzięcia w nim udziału i podejmowania działań dla dobra nas wszystkich!!!

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 47/01/17

kliknij

Słówka numer 47. na Nowy Rok. Nie masz marzeń, a chciałbyś je mieć? – u nas znajdziesz na to przepis. Ponadto: jaka książka została wydana w 145 milionach egzemplarzy (czwarte miejsce na świecie) i przełożono ją prawie na tyle języków co Biblię?; w „Poczytajce” znajdziesz jej fragment; w „Dobry radach Pani Oli” znajdziesz informację jak napisać recenzję; pisaniem recenzji zajęli się trzecioklasiści, publikujemy recenzję Jarka Gorausa, Patrycji Szwedy, Heleny Kogut, Oliviera Sobika i Alicji Zimończyk; jak myślcie, który obecnie mamy rok? 2017, a może 2021, albo 5777? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz czytając naszą gazetkę.
Na końcu naszej gazetki znajdziesz wyjątkowy zimowy dodatek: opisy zimy, zimowe smakowite przepisy na ciasta i desery i odpowiedź na pytanie: jak dbać o zdrowie w czasie zimy, od klasy 3b.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 45/12/16

kliknij

CZAS biegnie… mijają dni, tygodnie, miesiące… Wkrótce pożegnamy stary i powitamy Nowy Rok... tymi słowami rozpoczyna się świąteczne wydanie naszej gazetki. W najnowszym numerze znajdziecie odpowiedzi na pytania: o której godzinie należy zasiąść do kolacji wigilijnej? pierwsza gwiazdka to planeta? jakim obiektem mogła być Gwiazda Betlejemska? gdzie, nawet w pochmurną noc, można znaleźć gwiazdy? Na koniec stała rubryka „Dobre rady Pani Oli” oraz wyjątkowe życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 44/11/16

kliknij

44. numer naszej gazetki poświęcony jest w całości panu Kleksowi, bohaterowi książki Jana Brzechwy „Akademia pana Kleksa”. Na początek fragment książki, przeczytanie którego zachęca do sięgnięcia po tę lekturę. Czwartoklasiści zabierają pana Kleksa na wycieczkę do Ojcowa, piszą o szkole marzeń i odpowiadają na jego niezwykłe pytania. Z cyklu „Dobre rady Pani Oli” tryb przypuszczający, czyli „Co byłoby, gdybym był … panem Kleksem”. Na koniec ogłoszenie o KONURSIE i galeria rysunków trzecioklasistów. Bieżący numer Słówek zawiera również DODATEK SPECJALNY, w którym sporo informacji na temat zdrowego odżywiania i przepisy trzecioklasistów - smaczne i zdrowe.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 43/10/16

kliknij

Na łamach naszej gazety uczniowie klas 3c, 4a, 5a i 6b wspominają wakacje. Swoje wrażenia i przygody opowiadają Jarek, Alicja, Angelika, Karolina, Alek, Wiktoria, Dorian, Nikola, Kamila i Ksawery. Wszędzie dobrze, lecz w domu najlepiej. Domem jest nasz dom rodzinny, możemy tak nazwać również Jankowice, albo Śląsk lub Polskę. Mieszkamy na Śląsku, ale czy w każdym jego zakątku jest tak samo? Będziemy próbować poznać odpowiedź na to pytanie realizując program „Swego nie znacie”. W bieżącym numerze zaczynamy od „po naszymu, czyli po śląsku”. Czytaj o bebokach, zmorach, utopcach i innych pieroństwach oraz o ciekawych miejscach na Śląsku wartych zobaczenia i poczytania o nich. A na koniec zabawa z imionami i pierwsza część „imieniowej” statystki szkolnej.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 42/09/16

kliknij

Pierwszy, tegoroczny numer Słówek wspomina oczywiście wakacje! Tak ściślej mówiąc wspominają je uczniowie z klasy 3c opisując: gdzie byli, co widzieli i jak to przeżywali. Nasza gazetka namawia wszystkich czytelników do stosowania i znajomości „dobrych manier”. Zasady dobrego wychowania znacznie ułatwiają i umilają nam codzienne życie. Redaktorzy naszego pisma zabierają nas w krótką podróż do Ostrawy. Okazją do tego stał się projekt "Śląskie bajki i legendy", którego realizacji podjęliśmy się wraz ze szkołą właśnie z tego czeskiego miasta. Chcecie wiedzieć więcej na temat tego projektu? – czytajcie naszą gazetkę i sprawdzajcie szkolną stronę internetową.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 41/05/16

kliknij

Po zimie, jaka by nie była, każdy tęskni za wiosną, która rokrocznie (i to bez względu na to, ile już tych wiosen przyszło nam przeżyć) przynosi zielone ukojenie naszym oczom i perfumuje wszystko wkoło zapachem kwitnących kwiatów. W wiosennym numerze Słówek nasi uczniowie puszczają wodze fantazji i piszą mity greckie, a w roli głównej... bociany (?!). Dalej tematykę Słówek zdominowały projekty, które realizowane są w naszej szkole lub wespół ze szkołą. Na początek drugi już etap „Bo warto pamiętać”, a w ramach projektu „Tydzień Staszica”, o którym pisaliśmy tutaj . Drugi projekt też pojawił się wcześniej na naszej stronie "Podróż za jeden uśmiech" , a ostatni jest bardziej wiosenny, bo zatytułowany „Zielona pracownia” . A skąd wzięła się nazwa projektu Grupy KulTur: „Podróż za jeden uśmiech”? – Odpowiedź znajdziesz w naszej gazetce...

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 40/04/16

kliknij

Wbrew potocznemu mniemaniu ortografia może być ciekawa. Udowadniał nam tę tezę już profesor Jan Miodek. A kto nie wierzy niech czyta ostatni numer Słówek. Zaczyna się od odpowiedzi na pytanie, czym jest ortografia i alfabet? Dalej rozkręca się serwując nam aż trzy dyktanda (konkursowe, Patryka z 5b i Dominika z 4a). I dalej - osławiona „gżegżółka” – co w ogóle oznacza to słowo? Okazuje się, że „Sztokholm” też nie okazał się łatwym ortograficznie wyrazem. A dalej karuzela: Kaknastornet, Stadhuset, Stortorget, Storkyrkan, Riddarholmen, Drottningholm – wprost trudno przeczytać! Później już trochę łagodniej... dowiadujemy się jak pisać i czytać „zoo”. A na koniec, już całkiem spokojnie i zabawowo, ORTOGRAFICZNE REBUSY.
UWAGA: jest też KONKURS – znajdź go i odpowiedz na pytanie, do końca miesiąca.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 39/03/16

kliknij

Wielkanocne wydanie Słówek opublikowane! A w nim kontynuujemy wyszukiwanie ciekawostek na temat Henryka Sienkiewicza (patrz również poprzedni numer), a szczególnie historii powstania ulubionej przez dzieci i młodzież książki „W pustyni i w puszczy”. Oczywiście, że w Poczytajce znajdziecie fragment tej powieści! A czy pojawia się i tym razem tematyka międzykulturowości? Zapewne odnajdziecie ją w opisie przyjaźni bohaterów powieści Sienkiewicza, również cała książka „Dzieciaki Świata” Martyny Wojciechowskiej jest jej poświęcona - fragment książki pojawia się w naszej gazetce. Redakcja Słówek szczególnie poleca tę lekturę. Wielkanoc „za pasem”. Jak myślicie – czy w Afryce obchodzi się to święto? W bieżącym numerze znajdziecie również informacje o integracji starszych z młodszymi podczas malowania wielkanosnych jaj i odpowiedź na pytanie „śmigus - dyngus czy śmingus - dyngus?”.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 38/03/16

kliknij

2016 rok, to rok Henryka Sienkiewicza - Litwosa. Jeden z bardziej znanych pisarzy polskich stał się przewodnim motywem naszej gazety. Podróże Sienkiewicza, to temat wart naszego zainteresowania. W „Poczytajce” fragment noweli „Sachem” – z cyklu utworów inspirowanych podróżą do Ameryki. Szóstoklasiści też piszą nowele! a raczej ich fragmenty ;). Sachem, natchnął nas do zajęcia się tematem różnorodności biologicznej ludzi przejawiającej się w wyglądzie. Szczególnie zatrzymaliśmy się na rasie żółtej. Czy wiecie, że Indianie, czyli "czerwonoskórzy" są rasy żółtej? A skąd w ogóle wziął się ten temat? – przecież różnorodność jest w(śród) nas... UWAGA! Ogłoszono KONKURS.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 37/02/16

kliknij

W poprzednim numerze naszej gazety obiecywaliśmy, że dowiecie się więcej na temat programu „RÓŻNORODNOŚĆ W(ŚRÓD) NAS” – z wielką przyjemnością wypełniamy to zobowiązanie. Na początek nasze plany związane z realizacją projektu, a będą to ciekawe zajęcia i... podróże (zarówno te rzeczywiste jak i wirtualne). Pierwsza wycieczka do Zakopanego, którą odbyły pierwszaki. Czy wiecie co to jest żentyca, bryndza, bundz, bryjka, albo parzenica? Nie? No to czytajcie! Drugą podróż, do Arktyki, odbyli drugoklasiści. Dowiecie się wielu rzeczy o ludziach zamieszkujących te tereny i zwierzętach polarnych. W Poczytajce fragment książki „Anaruk chłopiec z Grenlandii”. Podróżowały też inne klasy. Dokąd? Jakich ciekawych rzeczy się dowiedzieli nasi uczniowie? To tematy na kolejne numery Słówek.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 36/01/16

kliknij

W styczniu pamiętamy o patronie naszej szkoły Stanisławie Staszicu. W tym numerze przypomnienie sylwetki tego wielkiego Polaka. I tematy już trochę mniej poważne, ale ważne. Sporo linijek tekstu poświęcamy baśniom, a szczególnie baśni „Przygody Pinokia”. Pojawiają się również jego „kuzyni” – Plastuś i Kchuś, więcej, dziewczyny z 6a mają propozycje na kolejne baśniowe postacie. W „Poczytajce” oczywiście fragment „Pinokia”, a zaraz potem czwartoklasiści poddają osądowi postepowanie drewnianego chłopca i wykonują ilustracje do lektury. „RÓŻNORODNOŚĆ W(ŚRÓD) NAS” ??? Dowiesz się więcej czytając ten i kolejny numer naszej gazety. W „Dobrych radach” pani Ola podpowiada jak opisać obraz. A na koniec quiz z lektury „Pinokio”.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 35/12/15

kliknij

„I już po świętach. Wkrótce powitamy Nowy Rok” tymi słowami rozpoczyna się świąteczno – noworoczne wydanie naszej gazetki, a w niej wiele ciekawostek związanych ze świętami, Mikołajem i nie tylko. Przeczytasz o tym, jak Malwina i Karolina wyobrażają sobie szkołę marzeń, jak Julka wspomina „Dzień otwartej szkoły” i dokąd doprowadziły marzenia René Goscinnego. W poczytajce znajdziesz fragment „Mikołajka” i dowiesz się, która postać jest ulubieńcem czwartoklasistów. A ponadto: kto rozdaje prezenty w różnych krajach świata oraz proponowana wiązanka uciech na Sylwestra. A na koniec super życzenia od Redakcji na Nowy Rok.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 34/12/15

kliknij

Bieżący numer poświęcony został ważnym wydarzeniom z historii Polski i postaciom z nimi związanymi i to wcale nieprzypadkowo – nasza Szkoła bierze udział w programie BO WARTO PAMIĘTAĆ. Na początek Dywizjon 303. Dowiesz się Czytelniku o historii i największych zwycięstwach polskiego dywizjonu w Bitwie o Wielką Brytanię, a w Poczytajce fragment książki Arkadego Fiedlera pt. „Dywizjon 303”. Przeczytasz również, co drugoklasiści napisali po zajęciach, na których szóstoklasiści zaprezentowali, w sposób niezwykle ciekawy, im ten temat. Kolejne ważne wydarzenie to Powstanie Listopadowe, które grupa uczniów przybliżyła nam wszystkim podczas szkolnej akademii. Przy tej okazji przeczytasz tylko u nas wywiad z organizatorką imprezy – Panią Iwoną Dziadek-Czarnecką. Jakie wydarzenie nosi nazwę „cudu nad Wisłą”? Tego również dowiesz się z naszej gazety.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 33/11/15

kliknij

Jesienne wydanie przepełnione jest kolorami typowymi dla tej pory roku i wręcz pachnie jesienią. Uczniowie klas drugich zainspirowani jesienią napisali kilka tzw. tekstów swobodnych (?)Kacper, Paweł, Łukasz, Emilia, Alicja, Antek, Karolina i Jarek. Natomiast Julia, Judyta, Daria i Miłosz wykonali piękne prace plastyczne. Z naszej gazetki dowiesz się wielu ciekawych rzeczy: czym jest babie lato, szaruga jesienna, co to są „zdrobnienia” i  „zgrubienia”. Jesienią często się przeziębiamy, w naszej gazecie znajdziesz receptę na pozostanie w dobrym zdrowiu. W „Poczytajce” DOLINA MUMINKÓW!

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 32/10/15

kliknij

„Słówka” na specjalną okazję! 14. października obchodziliśmy święto Komisji Edukacji Narodowej, które potocznie nazywane jest Dniem Nauczyciela. Z naszej gazetki dowiecie się różnych ciekawych rzeczy, jak np. ulubiony kolor, zwierzak, kwiatek, potrawa czy zespół muzyczny większości nauczycieli. Pojawiają się życzenia, które nauczycielom złożył Dawid z kl. 6, Alek Malwina z kl. 4. Rozpoznacie nauczycielki po opisach sporządzonych przez uczniów klasy czwartej? - Spróbujcie. Oczywiście nie obyło się bez ciekawostek językowych: eustoma, kobaltowy, turkusowy, cyjan, homonimy „brud” i „bród”.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 31/10/15

kliknij

Uczniowie klas pierwszych uczą się z elementarza, a skąd się wzięło to słowo? - dowiesz się z aktualnego wydania naszej gazetki. Co więcej, poznasz historię elementarza w Polsce, dowiesz się ile kosztował oraz czy „Ala ma kota?” i czy Ala istniała naprawdę? W „Poczytajce”, a jakże, tekst pod tytułem „Ala ma kota”. W naszym piśmie znajdziesz odpowiedź na pytanie: „co z tą solą?” – czyli ministerialny pomysł na zdrowe odżywianie w szkole. Uwaga KONKURSY: plastyczny i „frazeologiczny”, szczegóły w gazetce.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

 Numer 30/09/15

kliknij

Słówka witają po wakacyjnej przerwie. Oj wydaje się, że wszystkim ciężko było powrócić do szkolnej rzeczywistości. Ale trudne początki powinny umilić nam wspomnienia z wakacji – przeczytacie kilka ciekawych opowiadań. A jak napisać opowiadanie, aby było rzeczywiście dobre? Odpowiedź znajdziesz w naszej gazetce. Oprócz przepisu na dobre opowiadanie kilka ciekawostek dotyczących początków szkoły i uczenia się. Zespół redakcyjny zaprasza do lektury.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 29/06/15

kliknij

Jeszcze wakacje się nie zaczęły a „Słówka” piszą o podróżach. Czerwiec, to miesiąc, w którym odbywa się wiele wycieczek szkolnych – wszyscy liczą na dobrą pogodę. W bieżącym numerze zabieramy wraz z grupą „comeniusową” do Czech. Przeczytacie tu sporo informacji o Republice Czeskiej: o położeniu – trochę geografii, o stolicy Czech - Pradze, atrakcjach przyrodniczych, tradycyjnych potrawach, języku czeskim. Wszędzie dobrze, jednak w domu najlepiej i u nas w kraju jest się czym pochwalić. Zachwycają się nasi uczniowie z klas IV pięknem Ojcowskiego Parku Narodowego opisując atrakcje przyrodnicze i architektoniczne, a szóstoklasiści opisują wyprawę w Sudety.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

 Numer 28/05/15

kliknij

Majowy numer naszej gazetki poświęcamy poprawności ortograficznej. Ortografia? - nuda! Lecz nie w naszm wydaniu. U nas spotkasz ortograficzne ptaki i ortograficzne kwiaty. Dowiesz się co oznacza trudne słowo OHYDA. Są też obrazkowe i wierszowane podpowiedzi - jak zapamiętać trudne wyrazy z "ch" i "h". A w "Poczytajce" PRIMA APRILIS.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

 

Numer 27/04/15

kliknij

Przyszła wiosna i w "Słówkach" czujemy ją pełną piersią, a nasi uczniowie piszą do Pani Wiosny słoneczne, kolorowe, pachnące listy. Czy jesteście pewni, kiedy stawiamy kropkę w tekście, a kiedy jej stawiać nie należy? W naszej gazecie znajdziecie ostatnią już część "comeniusowych" ciekawostek o Hiszpanii - czy wiecie skąd się wzięła nazwa lizaka chupa chups? W stałej rubryce "Poczytajka" tym razem o Herkulesie, a może Heraklesie??? - sprawdźcie. Okazuje się, że nasi szóstoklasiści nie są gorsi od Jana Parandowskiego i też piszą mity!!!

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 26/03/15

kliknij

Początek marcowego wydania "Słówek", to jeszcze trochę ciekawostek o Hiszpanii (pamietacie poprzedni numer?). Kuchnia hiszpańska nie każdemu przypadłaby do gustu. W dalszej części dobre rady na czas przed sprawdzianem i podczas sprawdzianu szóstoklasisty. W „zakładce samorządowej” kolejny fragment książki Grzegorza Kasdepke. Jak poprawnie stosować interpunkcję? Dowiesz się z naszej gazety. Nasi uczniowie piszą opowiadania o wielkanocnym zajączku. Kończymy „Słówka” wierszem Jana Lechonia i oczywiście życzeniami śiątecznmi!.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 25/02/15

kliknij

DZIEŃ KOBIET jest tematem przewodnim tego numeru. Skąd się wzięło to święto? Jaka jest jego historia? Jak wyglądały obchody w czasach PRL-u? Dowiedz się, co oznaczają kwiaty, które wręczasz kobietom i dziewczynom. Kilka historycznych / legendarnych postaci sławnych Polek. W „Poczytajce” historia Parysa oczywiście związana z kobietami. W „Kąciku Pani Oli” tym razem streszczenie. Dla rozrywki krzyżówka o tematyce mitologicznej. W drugiej części „Słówek” o Hiszpanii, z której wróciła nasza „comeniusowa ekipa”.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 24/02/15

kliknij

24. specjalny numer „Słówek” poświęcony został w całości Stanisławowi Staszicowi. Dzięki temu wydaniu przypomnisz sobie postać Staszica, o którym pisał miedzy innymi Karol Dickens. Poznasz argumenty, które przytaczali nasi uczniowie na poparcie tezy, że Stanisław Staszic jest właściwym człowiekiem wybranym na patrona jankowickiej szkoły. Czwartoklasiści ułożyli rymowanki o Staszicu, a szóstoklasiści pisali charakterystyki naszego patrona. Zobaczysz też fotogalerię prac plastycznych – nagrody dla najlepszych twórców podczas Dnia Otwartej Szkoły. Co to jest homonim dowiesz się z KĄCIKA PANI OLI.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 23/01/15

kliknij

Słówka podsumowują rok 2014, ale nietypowo – publikując archiwalne prace uczniów. Na początek poszły opowiadania o Skarbniku dwóch Monik z 6c i Dawida z 5a. Następnie Nadia, Bartek i Michał pisali listy do Św. Mikołaja. Potem w klasie 6c pojawiły się śmieszne, świąteczne ogłoszenia, a 6b podała nietypowe propozycje na karnawałowe smakołyki. Przeczytaj, a dowiesz się, o co chodziło pierwszoklasistom, gdy pisali: ogonek – dzwonek lub sowa – krowa. Jest też konkurs, rysunek i ciekawy przepis na sos. A na koniec życzenia na Nowy Rok.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 22/01/15

kliknij

Styczniowe Słówka, to podróż wzdłuż, wszerz i do środka Polski, a wtym bardzo wiele ciekawostek, np.: jakie miejsce zajmujemy na swiecie i w Europie pod względem powierzchni i liczby ludności, najdalej wysunięte miejsca Polski, ukształtowanie, krainy, rzeki, jeziora i największe miasta. Znajdziesz też odrobinkę historii, najpopularniejsze potrawy. A który język uznawany jest za najtrudniejszy na świecie? Na koniec w "Kąciku Pani Oli" trochę o interpunkcji.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!! 

Numer 21/11/14

kliknij

Jesienne wydanie Słówek w nostalgicznym nastroju. Propozycja redakcji naszej gazetki na coraz dłuższe wieczory to „Dynastia Miziołków” Joanny Olech, przy okazji kilka zdań o autorce. W "Poczytajce" fragmenty właśnie tej książki. W piśmie znajdziecie informację o formie literackiej - dzienniku z przykładami i pamiętnikuTych, którym znudzi się czytanie zachęcamy do pisania, a nawet rysowania - sprawdźcie. Dużymi krokami zbliża się pisanie listów do św. Mikołaja, przypomnijcie sobie, jak to się robi!!! O tym co się działo w szkole w związku z Prawami Dziecka przeczytacie w zakładce Samorządu Uczniowskiego. A w "Kąciku Pani Oli" kolejna forma literacka - ogłoszenie i KONKURS z tym związany.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!! 

Numer 20/10/14

kliknij

Wydanie specjalne z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Znajdziecie tu odpowiedź na pytanie "Skąd się wziął Dzień Nauczyciela?", ale to nie wzystko: świetny humor z zeszytów szkolnych - polecam, bajka, którą napisała dla nas Moni o urodzinach myszki Maji, bardzo ciekawa informacja wyciągnięta z sieci na temat Orderu Uśmiechu i ciekawostki.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!! 

 

Numer 19/09/14

kliknij

Numer 19. naszego pisma rozpoczyna sie od "Poczytajki" - fragment Księgi III “Pana Tadeusza” o grzybobraniu. Skoro okres jesienny, więc pozostajemy w tematyce grzybów i radzimy jak bezpiecznie je zbierać. Dalej, jak już coś uda nam się zebrać, to mamy przepis na zapiekane spaghetti z kurkami. Raz jeszcze o związkach frazeologicznych - oczywiście z grzybami. W kąciku Pani Oli tym razem OPIS, oczywiście z dobrym przykładem. W numerze zapowiadana ZAKŁADKA SAMORZĄDOWA, a w niej miedzy innymi konkurs na LOGO.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 18/09/14

kliknij

Na początku numeru o "Narodowym Czytaniu", którego inicjatorem jest p. Prezydent Polski, Bronisław Komorowski. W Poczytajce "PRZYGODA W GÓRACH" Henryka Sienkiewicza. Jeśli planujesz we wrześniu wyprawę w góry, to mamy ciekawe informacje o historii turystyki w Tatrach i oczywiście wiele uczniowskich wspomnień z wakacji. W swoim kąciku Pani Ola zachęca nas do smażenia naleśników? Od bieżącego numeru swoją zakładkę ma w naszym piśmie Samorząd Uczniowski, a w niej przeczytacie o prawach ucznia i znajdziecie szkolną listę przebojów.

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA!!!

Numer 17/06/14

kliknij

Kolejny s