Wydarzenia w CZERWCU
Co się wydarzy w czerwcu? czytaj dalej
Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej

Gminny Konkurs Ekologiczny

Szkoła Podstawowa w Jankowicach była organizatorem Gminnego Konkursu Ekologicznego dla klas 4–7. Materiałem źródłowym dla uczniów była wiedza zdobyta podczas wycieczki objazdowej po okolicy.

Ważnym punktem na trasie była Oczyszczalnia Ścieków w Świerklanach. Grupa 30-stu uczniów pod opieką swych nauczycieli: Pani Agnieszki Bryja, Moniki Pośpiech, Danuty Zoń udała się tam, aby pozyskać informacje na temat pracy i zadań oczyszczalni. Swoją wiedzą i fachową informacją podzielili się z uczniami Dyrektor GZWiK Adam Badura, Kierownik Oczyszczalni Mirosław Zimny oraz Inspektor Ochrony Środowiska Piotr Pustelnik.

Ciekawym punktem na trasie wycieczki był pomnikowy Buk Sobieskiego w Świerklanach. Uczniowie zmierzyli aktualny obwód tego ponad 300 letniego olbrzyma (748cm), oraz wysłuchali ciekawostek dotyczących jego życia i ochrony.

Kolejnym miejscem na trasie przejazdu był park dworski w Jankowicach, gdzie młodzi ekolodzy zobaczyli pomnik przyrody w postaci grupy drzew. Uczniów zaskoczyła różnorodność gatunków oraz wyjątkowość niektórych okazów np. podwójnie rosnącej sosny wejmutki.

Po dość dużej dawce wiedzy i wrażeń uczniowie udali się do szkoły w Jankowicach. Tam rozegrała się II część konkursu polegająca na grupowym rozwiązaniu testu. Autorem pytań był Pan Piotr Pustelnik. Zadaniem dodatkowym dla drużyn było przygotowanie graficznej prezentacji wybranego pomnika przyrody. Uczniowie prawidłowo odpowiedzieli na zadane im pytania, rzetelnie podeszli do zadania plastycznego oraz zaprezentowali innym efekty swojej pracy, dlatego też postanowiono przyznać wszystkim trzem szkołom I miejsce. Nagrodą w konkursie były zestawy gier planszowych oraz innych pomocy dydaktycznych ufundowanych przez Urząd Gminy Świerklany.

Galeria zdjęć

Powrót