Wydarzenia w CZERWCU
Co się wydarzy w czerwcu? czytaj dalej
Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej

FESTIWAL ZAWODÓW I SPECJALNOŚCI

Doskonałą okazją przygotowania uczniów do świadomego planowania przyszłości zawodowej stały się działania realizowane w ramach Tygodnia Zawodoznawstwa.

Odbyło się szereg lekcji zawodoznawczych według autorskich scenariuszy nauczycieli prowadzących zajęcia. Na lekcjach języka polskiego u pani Aleksandry Niewelt uczniowie poznali znaczenie słowa „cech” i omówili cechy rzemieślników, m.in. kołodzieja i bednarza.

Pierwszoklasiści pod czujnym okiem pani Barbary Urbanek wzięli udział w konkursie plastycznym. Narysowali „Zawód moich marzeń”.

Uczniowie z klasy 3c sprawdzili się w konkursie literackim. Napisali „Kim zostanę, gdy dorosnę?”.

Najmłodsi uczniowie sprawdzili swoje umiejętności w quizach i grach. Pani Danuta Ignasiak w ramach cyklu spotkań „Pasje zawodowe naszych rodziców” zaprosiła panią Monikę Piecha, opiekunkę szkolnego kółka „Tischer Vegas” z Zespołu Szkółnr 2 im. Ks. prof. Tischnera w Żorach, która wraz ze swoimi podopiecznymi przygotowała i przeprowadziła zajęcia w oparciu o gry logiczne.

Słówka oraz zwroty w języku angielskim związane ze światem pracy i zawodów wprowadziły i utrwaliły pani Iwona Drąszczyk i Beata Nogły.

Niezwykle ciekawą prelekcję dla naszych najstarszych uczniów przygotował pan Maciej Szulik, specjalista w dziedzinie programowania. Młodzież nie tylko poznała specyfikę zawodu programisty. Dowiedziała się jak wielu innych umiejętności, oprócz samego programowania, wymaga praca w tym zawodzie.

Poznawanie świata zawodów odbywało się również w trakcie wycieczek zawodoznawczych. Uczniowie 7c odwiedzili salon medyczny w Rybniku. Dzięki uprzejmości pani Sylwii Krakus i Sabiny Orzelskiej mogli zapoznać się ze specyfika pracy zatrudnionych tam osób, zobaczyć profesjonalne wyposażenie, przyjrzeć się obsłudze klienta a nawet pomóc w przyjęciu towaru.

Uczniowie klasy 7a udali się na spotkanie z panią Honoratą Wawoczny, właścicielka restauracji „Arka” w Jankowicach. W „sercu” lokalu uczniowie zdobyli informacje dotyczące wyposażenia kuchni, pomieszczeń na „zapleczu” oraz obserwowali pracę osób pracujących w lokalu. Pani Honorata skrupulatnie zapoznała nas z organizacja firmy zgodnie z obowiązującymi wymaganiami ergonomii, przepisami BHP i higieny pracy. Nie zabrakło również degustowania wykwintnych wyrobów weselnych.

Wycieczki do zaprzyjaźnionych miejsc pracy okazały się interesującym doświadczeniem zawodoznawczym. Siódmoklasiści przekonali się jak ważne jest zdobywanie kompetencji kluczowych.

W celu uświadomienia młodzieży jak ważne jest rozwijanie talentu, umiejętności oraz odpowiedzialności i sumienności wykonywanej pracy zorganizowano zawodowe warsztaty szkolne, w trakcie których uczniowie mieli okazję wypróbowania swoich sił w wykonywaniu prac związanych z różnymi zawodami.

Pani Iwona Dziadek-Czarnecka zapoznała uczniów z niezwykle intrygującym zawodem łyżkarza oraz nauczyła prostej techniki zdobienia przedmiotów zwanej decoupage. Uczniowie ozdobili poznanym sposobem drewniane łyżki.

Pani Edyta Cwanek-Furtak przeprowadziła warsztaty wikliniarskie. Pokazała jak ze zwykłej gazety wykonać rurki, czyli papierową wiklinę, a z niej rożne przedmioty dekoracyjne. Uczniowie wykonali przepiękne, wiklinowe serca.

Jednym z najstarszych rzemiosł uprawianym przez człowieka – tkactwem zainteresowała uczniów pani Aleksandra Niewelt. Jej podopieczni na prawdziwych krosnach wytworzyli tkaniny na miarę mistrzów.

Już nieco zapomnianym rękodziełem artystycznym polegającym na wykonywaniu ozdobnych kwiatów z bibuły i krepiny postanowiła oczarować uczniów p. Elżbieta Naparstek. I udało się. Ta pracochłonna i wymagająca cierpliwości sztuka, ale też ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu przypadł do gustu siódmoklasistom.

Ważnym i ogromnie emocjonującym elementem Tygodnia zawodoznawstwa okazały się rozgrywki w grę „Chłopska szkoła biznesu” zaproponowaną i przeprowadzoną przez panie Elżbietę Naparstek i Honoratę Maciończyk. Gra w atrakcyjny sposób ukazuje mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej i jest prostą symulacją działalności gospodarczej dla grup. Rywalizację wygrała osoba, bądź drużyna, która w ciągu 45 minut zgromadziła największy kapitał składający się z gotówki i towarów.

Pierwsza edycja festiwalu pozwoliła uczniom nie tylko przyjrzeć się zawodom, doświadczyć na sobie efekty ich wykonywania, ale również poszerzyła ich horyzonty rozważań zawodowych o branże i specjalizacje, których nie znali wcześniej. Jeżeli organizowane wydarzenie przyczyni się do podjęcia trafnej decyzję o wyborze dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej będziemy bardzo zadowoleni.

Galeria zdjęć

Powrót